2022 PARTICIPATING TEAMS

Australia                                                                                 Singapore
- Australian Navy                                                               - Singapore Cricket Club
- Casuarina Cougars Rugby Club                              - Singapore Development
- DS Silverbacks                                                                 - Traditions Bucks
- East Arnhem Rugby Union
- Palmyra Rugby Union Club                                         Papua New Guinea

                                                                                                    - PNG PukPuks

New Zealand                               
- Ponsonby Rugby Football Club                                 Malaysia 

                                                                                                   - KL Tigers

Japan                                                                                                                                                           
- Kurumi Rugby Football Club    

73rd SCC7s TOURNAMENT SCHEDULE  AT A GLANCE 

Friday, 11 Nov 2022
8.30am            Schools & Colleges Pool Matches U14
11.06am         Schools & Colleges Pool Matches U17
1.30pm            Schools & Colleges Pool Matches U19
3.54pm            Finish

Saturday, 12 Nov 2022
8.20am            U14 Cup Final
8.40am            Main Tournament Pool Matches
10.40am         Mini Rugby U5, U6, U7, U8, U9, U10, U11, U12, U13 Cup Finals
12.00pm         Girls Contact U12 Cup Finals
12.40pm         Main Tournament Pool Matches
3.00pm            Girls Contact U16 Cup Finals
3.20pm            U15, U17 Cup Finals
4.20pm            Main Tournament Pool Matches
6.20pm            Finish

Sunday, 13 Nov 2022
8.00am           Touch U10, U12, U14, U16 Cup Finals
8.40am           Schools & Colleges U14 Semi-Finals 
9.40am           Cup Quarterfinals
11.20am         Schools & Colleges U17 Semi-Final
12.00pm         Schools & Colleges U19 Semi-Final
12.40pm         Plate/ Bowl Semi-Finals
1.20pm            Shield Semi-Finals
2.00pm            Cup Semi-Finals

2.40pm            Schools & Colleges (U14) Final – Len Foster Trophy
3.00pm            Schools & Colleges (U17) Final – John Clark Shield
3.20pm            Schools & Colleges (U19) Final – Sithawalla Cup 
3.40pm            Girls Contact U18 Cup Final
4.00pm            Bowl Final
4.30pm            Plate Final
5.00pm            Shield Final
5.30pm            Cup Final – The ABLITT CUP
6.00pm            Prize Presentation / Finish